زمزمه های تنهایی

مثل آن چایی که می چسبد به سرما بیشتر، با همه گرمیم...با دل های تنها بیشتر

زمزمه های تنهایی

مثل آن چایی که می چسبد به سرما بیشتر، با همه گرمیم...با دل های تنها بیشتر

زمزمه های تنهایی

سلام!
از اینکه اندازه ی هیچ کدام از شما خوب نمی نویسم، لجم میگیرد. از اینکه هر روز یک وبلاگ جدید پیدا میکنم که نوشته هایش تا مدتها میخکوبم می کند، لجم میگیرد. از اینکه مجبورم مدام به تک تک تان لبخند بزنم و هیچ وقت نمی توانم جواب دندان شکنی به بعضی هایتان بدهم، بیشتر لجم میگیرد. از اینکه گاهی وقت ها حوصله سر بر می شوم هم لجم میگیرد. از اینکه گاهی دلم بیشتر از هر وقت دیگری پر شده است ولی نمی توانم بنویسم لجم میگیرد. از اینکه اینجا اینقدر برای من مهم شده است ولی برای هیچ کدام شما مهم نیست، هم لجم میگیرد. از اینکه دوست تان دارم و نمیتوان بهتان بگویم، هم لجم میگیرد. از اینکه نمی توانم هر وقت دلم خواست پست بگذارم و هر چیزی که دلم خواست توش بچپانم، بیشتر لجم میگیرد. از اینکه مجبورم صبح ها سر یک ساعت مشخص بیدار شوم و شب ها سر یک ساعت مشخص بخوابم لجم میگیرد. از اینکه می دانم هر شروعی یک پایانی دارد هم لجم میگیرد. از اینکه نمی آیید بی هوا برام کامنت بگذارید، هم لجم میگیرد. حتی از اینکه پست های جدیدم را می بینید و انگار نه انگار و صفحه رو می بندید و میروید هم لجم میگیرد.
اما در کنار همه ی این ها اینجا یک عدد نسرین خوشحال هست که دوست دارد تا ابد برای شما بنویسید. برای شما خواننده های خاموش و بی حوصله. برای شما بلاگر هایی که دوستش ندارید حتی. اینجا مهمترین بخش دنیای مجازی من است. دنیای که در آن یک معلم ادبیات نشسته است و از دل مشغولی هایش برای شما حرف می زند.

نویسندگان

نقدی بر داستانم(من تنها نبودم)

پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۴۵ ب.ظ

هوالمحبوب

 

دیروز داستانم رو توی جلسه ی مطالعات داستانی خوندم، خوشبختانه تعداد اعضا قابل توجه بود و این برای یک نویسنده ی مبتدی خیلی حس خوبیه که تعداد زیادی از آدم های اهل قلم نوشته اش رو نقد کنن. دلیل نوشتن این پست اینه که خودم خیلی از نقد ها یاد گرفتم، ترجیح میدم، آموخته هام رو با شما به اشتراک بذارم تا اگر کسی خواست ازشون استفاده کنه.

اغلب نقد ها مثبت بود، که این طبیعتا به خاطر تازه کار بودن منه. نقد مثبت به خاطر اینکه نوشته ام یک دست بود. نثر خوبی داشت و تونسته بود کشش و تعلیق ایجاد کنه. مخاطب رو خسته نمی کرد و اشکال نگارشی کم داشت. تصاویر خوبی ایجاد شده بود و در کل فرم داستان خوب و قابل توجه بود.

اما خب ایراد هم زیاد داشت که در ادامه بهشون اشاره می کنم و درباره شون توضیح میدم.

-تکلیف راوی مشخص نیست. راوی بین دوست داشتن و نداشتن در تردید است. این تردید اگر تعمدی باشد حسن و اگر غیر عمد باشد ایراد بزرگی است.

- شخصیت پردازی داستان مشکل اصلی داستان است. ما نه با دختر داستان و نه با پسر داستان، ارتباط برقرار نمی کنیم. گویا راوی که در ظاهر خود دختر است، در اصل نویسنده است که اطلاعاتش فراتر از شخصیت اصلی داستان است و هی دارد این ها را به خورد داستان می دهد. نویسنده حق دخالت در داستان را ندارد. نویسنده همه چیز را باید بر عهده ی راوی قصه بگذارد و تنها نویسنده باقی بماند.

-فلش بک های داستان خوب در نیامده است. گاهی مخاطب بین زمان حال و گذشته در می ماند. هنرمندی نویسنده در این است که حتی اگر جمله به جمله فلش بک بزند، زمان از دست  مخاطب در نرود.

-فضاسازی بر عکس پاراگراف های آغازین، در ادامه دچار ضعف می شود. همین امر داستان را به حالت گزارشی نزدیک می کند. اما تک جمله های داستانی، داستان را از خطر گزارشی شدن نجات داده اما همچنان لب مرز است.

-برای مخاطب دلیل رفتار پسر مشخص نمی شود. نگاه ها و رفتار عاشقانه چرا یکهو تبدیل به نشناختن طرف می شود؟

-کاش به چند سوال در داستان پاسخ داده می شد، نحوه ی آشنایی شخصیت ها، طول رابطه و حتی بخشی از رابطه ی آن ها قبل از دیدار حضوری.

-داستان تلخ و صادقانه است. صداقت حس این داستان به شمار می آید. اما در عین حال تضاد های بسیاری در داستان وجود دارد که برای مخاطب آگاه دافعه ایجاد می کند.

 -داستان گویی در پشت یک دیوار رخ داده و روای دارد از سوی دیگر دیوار داستان را برای ما روایت می کند، یعنی ما از خیلی از اتفاق ها بی خبر می مانیم. گویا خود نویسنده چون آگاه است این ذهنیت را به مخاطب هم نسبت داده که این ضعف بزرگی است.

-داستان دو پاره است. بخش اول بسیار جاندار، پر از تصویر و بخش دوم که وارد حدیث نفس می شویم تکراری و سست می شود.

-اگر نویسنده می توانست کل داستان را در خلال توصیفات بازار تعریف کند یک برگ برنده به حساب می آمد.

-داستان به دلیل اشاره به پیامک، تلگرام، لیست سیاه و .... به داستان مدرن نزدیک شده است و این جای تشویق دارد. چرا که مدرن نوشتن نیاز به جسارت زیادی دارد.

-نویسنده در داستان دخالت مستقیم دارد. گویی احساسات بر روایت غلبه می کند و آن را از مسیر داستانی دور می سازد.

 

 • نسرین

من و داستان هایم

نظرات  (۱۰)

دستت درد نکنه این مطالب رو گذاشتی...  😊 مفید بود
پاسخ:
🌹🙏🌹🙏
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • ممنون از به اشتراک گذاشتنشون:-)
  پاسخ:
  خواهش میکنم گلم 
 • حامد سپهر
 • همینکه خودتون ایراد کار خودتون رو بدونید باعث پیشرفت میشه
  ولی به نظر من داستانتون حرف نداشت
  پاسخ:
  اولین قدم برای شروع هر کاری نقد پذیریه :)
  اینکه حرف نداشت نشونه ی لطف شماست میبینین که خیلی حرف داشت از دید منتقد ها :)
 • مریــــ ـــــم
 • داستانتو اینجام گذاشتی آذری قیز؟
  پاسخ:
  بله چند پست قبل
  مرسی جالب بود
  پاسخ:
  خواهش میکنم 
  خیلی مفید بود و تقریبا حرفه ای این بررسی ها. ولی بنظرم مورد شخصیت پردازی به شدت مهم تر بود از باقی که گفتین.شاید نظرم به این بر میگرده که خودم عاشق شخصیت شکافی کاراکتر های مختلف تو هر روایت هنری هستم و باید شخصیته حتی اگر ارتباطم باهش برقرار نکنم برام در بیاد.یعنی بفهمش.
  پاسخ:

  علاوه بر اینکه نکته مهمیه
  خیلی هم کار سختیه
  درآوردن شخصیت یکی از مهمترین رسالت های نویسنده است.

  میفهممم

  مخصوصا وقتی کمی مطالعه میکنی و دیدت وسیع تر میشه

  باز یادم اومد که هنوز نخوندمش:/
  امروز میخونم ان‌شاءالله، ولی نقدهای خوبی بود:)
  ممنون که برای ما هم نوشتی:)
  پاسخ:
  فدای سرت عزیزم
  خواهش میکنم 🙃

  ۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

  ۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

   

  هم میهن ارجمند! درود فراوان!

   با هدف توانمند سازی فرهنگ ملی و پاسداری از یکپارچگی ایران کهن

  "وب بر شاخسار سخن "

  هر ماه دو یادداشت ملی میهنی را به هموطنان عزیز پیشکش می کند.

  خواهشمنداست ضمن مطالعه، آن را به ده نفر از هم میهنان ارسال نمایید.

   

  آدرس ها:

   

  http://payam-ghanoun.ir/

  http://payam-chanoun.blogfa.com/

   

  [گل]

   

  ۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

  ۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

  پاسخ:
  🦍
  جالب بود :) موفق باشید
  پاسخ:
  ممنونم
 • جـــــــــــواد عــــــــــــلوی
 • مفید بود برای من
  پاسخ:
  خدا رو شکر

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">